O snazi molitve sprovedena su mnogobrojna istraživanja, i rezultati u velikoj većini slučajeva potvrđuju snagu molitve (negativnih je rezultata zabeleženo tek nekoliko).
Evo samo nekih od mnogobrojnih naučnih dokaza koji pouzdano dokazuju moć molitve, kako ih donosi časopis “Book”:
■ U Yankelovichevu istraživanju provedenom 1997., 99% porodičnih lekara izjavilo je kako su primetili da duhovnost i molitva unapređuju medicinsko lečenje.“
■ Profesor psihijatrije i prirodnih nauka, Harold G. Koeing, 1998. godine je objavio istraživanje sprovedeno na 4 000 starijih ispitanika, koje je pokazalo da ispitanici koji svakodnevno mole imaju 40% manji rizik od hipertenzije nego oni koji nemaju tu ‘naviku’.
■ Dr. Elisabeth Targ, psihijatar na Kalifornijskom medicinskom centru u San Franciscu radila je istraživanje na četrdeset osoba obolelih od side te ustanovila da je ona polovina ispitanika za koje su molili molitelji s Aljaske i iz Puerto Rica bila puno ređe hospitalizirana od druge polovine za koju se nije molilo.
■ Prema novom istraživanju dr. Janie Wilson, molitva može smanjiti stres. Osobe koje redovno mole manje su pod stresom, te imaju niži krvni pritisak.
■ Godine 1997. sprovedeno je istraživanje kojim se htelo ustanoviti kako svakodnevna molitva utiče na osobu koja se moli za nekog. Ustanovilo se da ta molitva koristi kako onima za koje se moli, tako i onima koji mole. Učinak molitve zavisio je od ‘stupnja’ vere pojedinaca.
■ Dr. Leonard Condren je 2009. istraživao kako će 150 pacijenata podneti koronarnu angioplastiku, ako se za njih neko moli. Ustanovio je da osobe za koje se neko molio imaju manje komplikacija od ostalih pacijenata.